A R C H I W U M ROK 2023
poniedziałek, 9 października 2023 r.
DNI DZIAŁKOWCA 2023
7 października 2023 r. Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nadzieja" zorganizował uroczyste spotkanie, na które zostali zaproszeni wyróżniający się w tym roku działkowcy, którzy zostali wyróżnieni dyplomami uznania, ale także otrzymali nagrody książkowe z tematem ogrodniczym. Jak co roku w spotkaniu uczestniczyła delegacja z zaprzyjaźnionego Ogrodu Działkowego TULIPAN z Bolesławca z prezesem Jerzym Zającem na czele. W spotkaniu uczestniczył również prezes Relaksu z Chocianowa - Wiesław Kryca. Spotkanie prowadził z upoważnienia Zarządu Ogrodu - długoletni działkowiec i Honorowy Prezes Zarządu ROD "Nadzieja" - Wiesław Radojewski.
środa, 20 września 2023 r.
KOCI PROBLEM W OGRODZIE
Koci problem dotyka także ogrodów działkowych. Bezdomne oraz wolno żyjące koty często samoistnie osiedlają się na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych i przysparzają tym ogrom problemów. Jedni skarżą się na okropny zapach i szkody, jakie czynią w uprawach oraz szkodliwość ich odchodów, drudzy – dokarmiając „zabiedzone dzikie koty” sprawiają, że kolonia w sposób nieokiełznany rozrasta się sprawiając, że ogród zamienia się w przytułek kotów. Wzajemne oskarżenia i konflikty, jakie wywołuje problem kotów w ROD trafiają na łamy gazet, które próbują wyciągnąć z tego tyle sensacji, ile tylko się da. Wśród nielicznych oskarżeń pojawiają się także te, o niewłaściwe traktowanie kotów przez działkowców i zarządy ROD. W ogrodzie działkowym, jak w każdej wspólnocie obowiązują bowiem ścisłe zasady tego, co jest dozwolone oraz zakazane, a które wskazują przepisy Regulaminu ROD.
Regulamin ROD zawiera przepisy, które wprowadzają znaczne ograniczenia dla przebywania oraz chowu zwierząt na terenie ROD (m.in. § 58, § 68 pkt 10 Regulaminu ROD). Wprowadzenie takich ograniczeń – co jednak ma swoje ustawowe usprawiedliwienie – nie uchybia powszechnie obowiązującym przepisom prawa, w szczególności ustawy o ochronie zwierząt. Zwierzęta wolno żyjące (w tym koty, które z definicji ustawowej są zwierzętami żyjącymi w warunkach niezależnych od człowieka (art. 4 pkt 21 ustawy ochronie zwierząt) często przedostają się na teren ogrodów. Nie oznacza to jednak, by – w świetle funkcji rodzinnych ogrodów działkowych – uzasadnione i dopuszczalne było celowe wabienie tych zwierząt pokarmem i oczekiwania od społeczności działkowej tolerowania stałego przebywania tych zwierząt na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, nawet w sytuacji wyrządzania przez nie szkód. Jak grzyby po deszczu wyrastają inicjatywy dokarmiania kotów bytujących w ogrodach.
Działkowcy działając w kompletnej niewiedzy co do prawnych aspektów proponowanych przez siebie rozwiązań, montują w ogrodach domki dla kotów i zajmują się zimowym dokarmianiem kotów wolno żyjących w ROD. Oferowana pomoc często jest sznurem, który zaciska się na szyi działkowców. Bowiem dokarmiane, rozmnażają się niczym króliki, a obraz, jaki działkowcy zastają po zimie, a których sprawcą są właśnie dzicy lokatorzy w ROD-koty, zakrawa o pomstę do nieba. Dokarmianie kotów bez ich sterylizacji, leczenia i szukania rozwiązań co można z nimi zrobić, nie jest żadnym rozwiązaniem, a jedynie piętrzy problemy. Dlaczego? Dokarmianie wolno żyjących kotów w ROD powoduje ich sztuczną koncentrację na terenie ROD co w sposób oczywisty prowadzi do naruszania przepisów ustawy o ROD i zdecydowanie uchybia celom rodzinnych ogrodów działkowych. Zwierzęta zanieczyszczają swoimi odchodami uprawy na działkach, poszukują w altanach lub w innych pomieszczeniach na terenie ogrodu miejsca do przebywania i rozmnażania się. Istotne jest, że zanieczyszczenie upraw ogrodowych naraża działkowców zarówno na ryzyko chorób, utratę zdrowia – jak i straty materialne (działkowcy ponoszą koszty zasiewu i pielęgnacji roślin uprawnych, finalnie zaś nie mogą z nich korzystać lub korzystają w ograniczonym zakresie). Stwarzają także zagrożenie, bowiem na działkach bardzo często przebywają dzieci, które narażone są na poważne konsekwencje zdrowotne po bezpośrednim spożyciu zerwanych na działce owoców; trudno zatem mówić o możliwości kształtowania zdrowego otoczenia człowieka w ROD (art. 3 pkt 9 ustawy o ROD).
Poszanowanie praw zwierząt wolno żyjących nie może odbywać się kosztem zdrowia działkowców oraz naruszania ich interesu prawnego. W szczególności, że dokarmianie wolno żyjących kotów można zorganizować w innym miejscu, oddalonym od skupiska ludzi. To nie na PZD, ani nie na Zarządy ROD nałożony jest obowiązek opieki nad zwierzętami. Zapewnienie wolno żyjącym kotom opieki, w tym ich dokarmianie należy do obowiązków gminy. Niektóre samorządy znakomicie wywiązują się ze swoich obowiązków i w tych miejscach działkowcy nie mają problemów z kotami na ogrodach ani też zatargów z wielbicielami niekontrolowanego ich dokarmiania, wbrew obowiązującym w ROD przepisom.
AH
Powyższe zgodnie z informacją prezentowaną przez PZD
czwartek, 17 sierpnia 2023 r.
WYNAJEM DZIAŁKI I ALTANY JEST NIEZGODNY Z PRAWEM
Wraz z nadejściem lata zainteresowanie działkami w ROD rośnie. Chętnych jest dużo więcej niż dostępnych działek. Wykorzystują to niektórzy użytkownicy i wynajmują swoje działki i altany na sezon lub – szczególnie w miejscach atrakcyjnych turystycznie – zamieniają altany w swego rodzaju domy wczasowe. Oznacza to prowadzenie działalności gospodarczej na terenie ROD, co jest niezgodne z obowiązującym prawem. KR PZD apeluje do zarządów ROD zdecydowane reagowanie na takie sytuacje.
Ogrody działkowe od początku swego istnienia stanowiły wsparcie dla rodzin. Umożliwiały własną produkcję żywności, co obniżało koszty utrzymania. Ta funkcja się nie zmieniła. Ze względu na swoją niezwykle ważną rolę społeczną ogrody działkowe są rodzajem świadczenia państwa na rzecz rodziny, a także urządzeniem użyteczności publicznej, o czym mówi art. 4 Ustawy o ROD. Dlatego ogrody działkowe korzystają z wielu przywilejów, m.in. podatkowych.Działka w ROD wciąż ma stanowić wsparcie dla osób w trudniejszej sytuacji finansowej, młodych rodzin z dziećmi – poprzez uprawę warzyw i owoców na własne potrzeby oraz jako przestrzeń, gdzie na świeżym powietrzu – bez ponoszenia wysokich kosztów – możliwa jest zdrowa aktywność fizyczna wszystkich pokoleń. Korzyści z użytkowania działki powinny zatem dotyczyć samego działkowca i jego rodziny. Co oznacza, że nie może być ona wynajmowana (zarówno bezpłatnie, jak i tym bardziej odpłatnie).
Tymczasem niektórzy działkowcy wynajmują odpłatnie swoje działki na całe lato, czasem na kilka sezonów. A nad morzem, nad jeziorami, czy w górach altany są wynajmowane turystom i użytkowane jak domy wczasowe. Prowadzenie działalności zarobkowej na działce stoi w sprzeczności z przewidzianymi ustawowo funkcjami rodzinnych ogrodów działkowych. Mówi o tym § 6 Regulaminu ROD. Zgodnie z nim na działce obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia działalności gospodarczej (lub innej zarobkowej) i wynajmowania części lub całej działki. Zakaz ten dotyczy także altany. Działalność niezgodna z prawem – prowadzona przez niektórych działkowców – naraża pozostałych (stanowiących zdecydowaną większość) członków PZD na utratę korzystnych uprawnień. Dlatego zarządy ROD, które są gospodarzami ogrodów w żadnym wypadku nie powinny dopuszczać do prowadzenia przez użytkowników działek działalności zarobkowej. Zwłaszcza, że jak można przypuszczać, nie jest od niej odprowadzany podatek (jaki płacą legalnie funkcjonujące przedsiębiorstwa).
Zarządy ROD powinny w takich przypadkach podejmować zdecydowane kroki w interesie pozostałych, stanowiących większość działkowców. Tych, którzy nie przestrzegają prawa jest niewielu, ale niestety są bardziej widoczni. Działania działkowców niezgodne z prawem wpływają negatywnie na wizerunek PZD i idei ogrodnictwa działkowego. A stając się członkiem Związku każdy użytkownik działki w ROD ma obowiązek przestrzegać obowiązujących przepisów, o czym mówi § 15 Statutu PZD.
Przypomnijmy również, że zgodnie z § 80 Regulaminu ROD działkowiec odpowiada za ewentualne szkody wyrządzone przez osoby przebywające za jego zgodą na terenie rodzinnego ogrodu działkowego. Warto wiedzieć, że konsekwencje wynajmu działki mogą być dotkliwe. § 17 Regulaminu ROD przewiduje w takiej sytuacji nawet wypowiedzenie umowy dzierżawy.
LS
Powyższe zgodnie z informacją prezentowaną przez PZD
piątek, 30 czerwca 2023 r.
LIPCOWY ODCZYT ENERGII ELEKRYCZNEJ
Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nadzieja" w Chocianowie informuje, że zgodnie z postanowieniem Walnego Zebrania z dnia 24 marca 2023 r. - w bieżącym roku będą przeprowadzone 3 odczyty poboru energii elektrycznej. Pierwszy już się odbył na początku maja. Kolejny będzie na początku lipca, a ostatni we wrześniu. Nadmieniamy, że obowiązkiem każdego działkowca jest odebranie rachunku tuż po ogłoszeniu na tablicach informacyjnych w Ogrodzie. Przypominamy też, że obowiązkiem działkowca jest uiszczenie należnej opłaty.za pobór energii elektrycznej w terminie 14 dni od daty wystawienia rachunku. Po tym terminie będą naliczane ustawowe odsetki za opóźnienie, które obecnie wynoszą 12,5% za każdy dzień zwłoki.
poniedziałek, 27 marca 2023 r.
WALNE ZEBRANIE DZIAŁKOWCÓW 2023
Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nadzieja" w Chocianowie informuje, że Walne Zebranie Sprawozdawcze działkowców "Nadziei" za 2022 r. - odbyło się w dniu 24 marca 2023 r. (piątek) w II terminie o godz. 16.30 w biurze Rodzinnego Ogrodu Działkowego "NADZIEJA". Uczestniczyła w tym Zebraniu rekordowa ilość działkowców w porównaniu do lat poprzednich. Walne Zebranie poza standardowym zatwierdzeniem sprawozdań za 2022 r. podjęło szereg ważnych uchwał dotyczących działalności Ogrodu, sczególnie tych związanych z opłatami na rzecz Ogrodu. Szczegóły Zebrania odzwierciedla poniższy protokół:
Chocianów, 24 marca 2023 r.
Protokół
Walnego Zebrania Sprawozdawczego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja” w Chocianowie z dnia 24.03.2023 r.
Walne Zebranie Sprawozdawcze za 2022 r. Działkowców Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Nadzieja” w Chocianowie odbyło się w dniu 24 marca 2023 r. Zebranie odbyło się w biurze ROD „Nadzieja” w Chocianowie o godz. 16.30 tj. w drugim terminie, ponieważ uczestniczyło w nim mniej niż 50% działkowców. Ogółem w Walnym Zebraniu udział wzięło 52 działkowców, co stanowiło 21% ogółu. W Zebraniu uczestniczył przedstawiciel Okręgowego Zarządu PZD w Legnicy – Pan Andrzej Brzustowicz
Zebranie otworzył Prezes Zarządu Pan Zenon Bakalarz. Na wstępie powitał zebranych działkowców i zaproponował powierzenie przewodnictwa obrad Panu Wiesławowi Radojewskiemu. Propozycję przyjęto jednogłośnie, po czym Przewodniczący zebrania przedstawił porządek dzienny Walnego Zebrania, który wcześniej był podany do wiadomości działkowców, zarówno na stronie internetowej Ogrodu, na tablicach informacyjnych w Ogrodzie i w imiennych powiadomieniach. Porządek zebrania został przyjęty jednogłośnie. Na protokolanta został powołany Pan Marcin Śliwka.
Przewodniczący przedstawił regulamin Walnego Zebrania Sprawozdawczego Członków ROD, który również został zatwierdzony jednogłośnie. Następnie przystąpiono do wyboru Komisji roboczych. W wyniku głosowania powołano jednogłośnie Komisję Mandatową, i Komisję Uchwał i Wniosków. W skład Komisji Mandatowej weszli: Pan Lech Jankowiak – przewodniczący i Pan Zbigniew Demiańczuk – sekretarz. Do Komisji Uchwał i Wniosków wybrano: Panią Bogusławę Smalec – jako przewodniczącą, i Panią Małgorzatę Mędrek, która została sekretarzem. W głosowaniu jawnym wszyscy otrzymali kpl. głosów
Sprawozdanie z działalności merytorycznej Zarządu ROD „Nadzieja” za 2022 r. przedstawił w imieniu Zarządu – Prezes Zenon Bakalarz. Sprawozdanie z działalności finansowej za 2022 r. przedstawiła - Pani Małgorzata Mędrek. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2022 r. przedstawiła Pani Krystyna Pętal. Następnie Pan Zenon Bakalarz przedstawił plan pracy Zarządu na 2023 r. a preliminarze finansowe na 2023 r. przedstawiła Pani Małgorzata Mędrek. Uczestnicy zebrania nie wnieśli uwag do przedstawionych sprawozdań.
Przewodniczący Komisji Mandatowej Pan Lech Jankowiak przedstawił protokół komisji, stwierdzający prawomocność Walnego Zebrania Sprawozdawczego do podejmowania Uchwał.
W dyskusji głos zabierali: Pan Jan Twardosz, Pan Mieczysław Cichy, Pani Janina Czerep, Pan Zenon Bakalarz, Pan Henryk Koselski, Pan Zbigniew Mularczyk, Pan Jerzy Mędrek, Pan Wiesław Maziak, Pan Mieczysław Łotecki, Pan Wiesław Radojewski, Pan Tadeusz Korzeniowski). Podnoszono głównie sprawy związane z kosztami ogrodowymi (szczególnie sprawy związane z podwyżką opłaty ogrodowej, którą zaproponował Zarząd z uwzględnieniem inflacji, terminowych opłat ogrodowych, regularnego odczytu liczników energii elektrycznej i ściągalności należności. Dyskutowano również na temat zadania inwestycyjnego związanego z końcowym etapem monitorowania Ogrodu. Na ogólne problemy nurtujące działkowców odpowiedzi udzielali Prezes – Zenon Bakalarz i prowadzący Zebranie – Wiesław Radojewski. Głos w dyskusji zabrał również przedstawiciel OZ PZD w Legnicy – Pan Andrzej Brzustowicz porównując występujące problemy działkowców z „Nadziei” z problemami działkowców z Ogrodu „Marysieńka” w Polkowicach, gdzie jest na co dzień Prezesem Zarządu.
Następnie przystąpiono do zatwierdzania podjętych uchwał:
• Uchwała Nr 1/2023 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Zarządu ROD za 2022 r.– przyjęto jednogłośnie (52 głosy za).
• Uchwała Nr 2/2023 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Zarządu ROD za 2022 r. – przyjęto jednogłośnie (52 głosy za).
• Uchwała Nr 3/2023 w sprawie przyjęcia preliminarza finansowego na 2023 r. – przyjęto 50 głosami (2 głosy wstrzymujące).
• Uchwała Nr 4/2023 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z działalności Komisji Rewizyjnej ROD w 2023 r. – przyjęto jednogłośnie. (52 głosy za).
• Uchwała Nr 5/2023 w sprawie planu pracy na 2023 r. – przyjęto 50 głosami (2 głosy wstrzymujące).
• Uchwała Nr 6/2023 w sprawie wysokości opłaty ogrodowej w 2023 r. i terminów jej wnoszenia (przyjęto kwotę 0,67 zł od m2 powierzchni działki w tym 0,12 zł jako koszt partycypacji zgodnie z § 145 ust. 1 i 2 statutu PZD) – przyjęto 36 głosami (16 głosów było przeciwnych. Należy nadmienić, że były dwie propozycje: 0,70 zł (16 głosów za) stawka proponowana przez Zarząd i stawka 0,67 stawka zaproponowana z Sali (36 głosów za). Termin płatności ustalono na 31 maja 2023 r.
• Uchwała Nr 7/2023 w sprawie wysokości opłaty ogrodowej energetycznej w 2023 r. (przyjęto kwotę 20 zł w skali roku w 3 ratach z podziałem na 3 sezony: wiosenny, letni i jesienny) Termin płatności ustalono na 14 dni od dnia wystawienia rachunku. - przyjęto jednogłośnie (52 głosy za).
• Uchwała Nr 8/2023 w sprawie wysokości opłaty za wywóz śmieci i terminu jej wnoszenia w roku 2023 (przyjęto kwotę 60 zł od działki) - przyjęto jednogłośnie (52 głosy za). Termin płatności ustalono na 31 maja 2023 r. przyjęto 49 głosami (1 głos przeciwny, 2 głosy wstrzymujące)
• Uchwała Nr 9/2023 w sprawie realizacji zadania inwestycyjnego pod nazwą: „IV ETAPU BUDOWY MONITORINGU OGRODU” w którym zobowiązano działkowców do jednorazowej partycypacji w kosztach tego zadania w wysokości 30,00 zł od działki. Termin płatności wyznaczono na 31 maja 2023 r. Uchwałę przyjęto jednogłośnie 52 głosy za). Do Uchwały załączono stosowne wnioski Zarządu
• Uchwała nr 10/2023 w sprawie wniosku do OZ PZD w Legnicy o przyznanie dotacji z Funduszu Rozwoju ROD na zadanie inwestycyjne
Na zakończenie Walnego Zebrania Sprawozdawczego Pani Bogusława Smalec – przedstawiła Protokół końcowy Komisji Uchwał i Wniosków z dzisiejszego Zebrania. Protokół przyjęto jednogłośnie.
Na tym Walne Zebranie zakończono.
Załączniki stanowią:
• Porządek dzienny Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD „Nadzieja”.
• Regulamin Walnego Zebrania
• Sprawozdanie Zarządu ROD z działalności merytorycznej za 2022 r.
• Sprawozdanie Zarządu ROD z działalności finansowej za 2022 r.
• Plan pracy Zarządu ROD na 2023 r.
• Preliminarze finansowe na 2023 r.
• Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z działalności za 2022 r.
• Protokół Komisji Mandatowej.
• Lista obecnych na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym w I terminie
• Lista obecnych na Walnym Zebraniu Sprawozdawczym w II terminie
• Protokół Komisji Uchwał i Wniosków
• Uchwały Walnego Zebrania Sprawozdawczego ROD „Nadzieja” 1- 10.
• Wniosek Zarządu o realizację zadania inwestycyjnego
Protokolant i Przewodniczący Walnego Zebrania
Chocianów 24-03-2023 r.
poniedziałek, 23 marca 2023 r.
PORADA - KIEDY SIEJEMY WARZYWA I ZIOŁA JEDNOROCZNE
Kiedy w marcu pojawi się pierwszy ciepły i słoneczny dzień natychmiast budzi się w nas zapał do prac w ogrodzie. Czujemy tą wiosenną energię w powietrzu i chcielibyśmy już posadzić nasze ulubione warzywa i zioła aby jak najszybciej cieszyć się własnymi plonami.Jednak musimy do sprawy podejść na “chłodno” i sprawdzić w jakim terminie należy wysiewać poszczególne rośliny. Zbyt wczesne wysiewy w zimną ziemię bardzo często kończą się marnymi wschodami lub gniciem nasion.
Zaczynamy więc od warzyw, które są najbardziej odporne na zimno. Musimy przecież liczyć się z tym że nawet w kwietniu będą zdarzały się przymrozki a nawet opady śniegu. W końcu kwiecień plecień wciąż przeplata, trochę zimy trochę lata.
- pietruszka - od marca do maja - wysiew wprost do gruntu. Pilnujemy odpowiedniej wilgotności podłoża aby nie wyschło zbyt mocno w czasie kiełkowania i wschodów.
- por - od marca do kwietnia - przygotowujemy rozsadę w domu. W drugiej połowie kwietnia możemy już wysadzać w gruncie.
- seler - teraz ostatni dzwonek. Przygotowujemy rozsadę już od pierwszych tygodni marca. Do gruntu wysadzamy pod koniec kwietnia.
- groch - wprost do gruntu wysiewamy w marcu.
- szpinak - od marca do kwietnia i w sierpniu wysiewamy wprost do gruntu.
- rukola - od marca do maja i od września do października wysiew wprost do gruntu.
- burak liściowy - wysiew wprost do gruntu od końca marca do lipca
- marchew - od kwietnia przez cały maj wysiewamy wprost do gruntu
- kapusty - w połowie kwietnia rozpoczynamy wysiew na rozsadę.
- jarmuż - na początku kwietnia wysiewamy na rozsadę a później wysadzamy ją do gruntu w maju i czerwcu.
- brokuł - co dwa tygodnie wysiewamy po kilka nasiona na rozsadę którą możemy wysadzać do gruntu od połowy maja do połowy lipca.
- rzodkiewka - wprost do gruntu od kwietnia do sierpnia.
Następnie możemy zająć się warzywami wrażliwymi na mróz. Ostatnie lata pokazały że w Polsce północno-wschodniej przymrozki i niskie temperatury występują nawet do ostatnich dni maja. W przypadku poniższych warzyw nie spieszymy się zatem z wysadzaniem do gruntu.
- papryka - na początku kwietnia rozpoczynamy wysiew na rozsadę. Na miejsce stałe wysadzamy w pod koniec maja.
- pomidor - na początku kwietnia rozpoczynamy przygotowanie rozsady, w miarę wzrostu przesadzamy do większych doniczek. Na miejsce stałe wysadzamy dopiero po 15 maja o ile nie ma zapowiadanych mrozów.
- burak ćwikłowy - w maju wysiew wprost do gruntu.
- ogórek - przygotowujemy rozsadę dopiero w drugiej dekadzie maja, lub wysiewamy wprost do gruntu w połowie maja. Na miejsce stałe wysadzamy rozsadę na początku czerwca.
- patison - na rozsadę wysiewamy na początku maja, na miejsce stałe na początku czerwca.
- dynia - na koniec kwietnia przystępujemy do zrobienia rozsady a pod koniec maja wysadzamy ją do gruntu.
- kukurydza - na przełomie kwietnia/maja wysiew wprost do gruntu.
- sałata - do gruntu lub na rozsadę od kwietnia do lipca.
- fasola i fasola szparagowa - od połowy maja wprost do gruntu lub na rozsadę (bardziej zalecane)
Zioła jednoroczne:
- bazylia - wysiew na rozsadę w połowie maja - wyjątkowo ciepłolubna roślina.
- cząber - od początku kwietnia wysiew do doniczek lub w gruncie.
- kolendra - od początku kwietnia wysiew do gruntu lub do doniczek.
- majeranek - w połowie maja wysiew na rozsadę.
- rumianek - kwiecień - maj wysiew wprost do gruntu.
- koper - w maju wprost do gruntu.
Przy produkcji własnej rozsady w domu pamiętajmy o ustawieniu jej w miejscu, które jest nasłonecznione przez największą część dnia.
Filip Roman
instruktor ds ogrodniczych
Powyższe zgodnie z informacją prezentowaną przez PZD
poniedziałek, 27 lutego 2023 r.
WALNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE 2023
Zarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Nadzieja" w Chocianowie informuje, że Walne Zebranie Sprawozdawcze działkowców "Nadziei" za 2022 r. - odbędzie się w dniu 24 marca 2023 r. (piątek) w I terminie o godz. 16.00 lub w II terminie o godz. 16.30 na terenie Ogrodu "Nadzieja" przy ul. Trzebnickiej w Chocianowie.
Porządek Zebrania:
1. Otwarcie i wybór Przewodniczącego Zebrania
2. Zatwierdzenie porządku obrad
3. Zatwierdzenie regulaminu Zebrania
4. Wybór Komisji Mandatowej, Wyborczej oraz Komisji Uchwał i Wniosków
5. Sprawozdania Zarządu (w tym merytoryczne i finansowe) za 2022 r.
6. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej za 2022 r.
7. Projekt planu pracy i preliminarza finansowego na 2023 r.
8. Sprawozdanie Komisji Mandatowej
9. Dyskusja i zatwierdzenie sprawozdań
10. Uchwalenie opłat ogrodowych na 2023 r. i terminu ich wnoszenia, a także wysokości i terminu wnoszenia opłaty energetycznej, opłaty za wywóz śmieci oraz innych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Ogrodu
11. Uchwalenie planu pracy i preliminarza finansowego na 2023 r
12. Podjęcie innych Uchwał
13. Sprawy różne
14. Zakończenie obrad
Dokumenty do wglądu w biurze Zarządu w dniach 16 - 24 marca 2023 r. w godz. od 16.00 do 17.00.
REGULAMIN Walnego zebrania sprawozdawczego członków PZD w ROD „Nadzieja” w Chocianowie dnia 24-03- 2023 r.
1. Prawo udziału w walnym zebraniu mają członkowie PZD użytkujący działki w ROD „Nadzieja” w Chocianowie i zaproszeni przez Zarząd ROD goście oraz przedstawiciele organów wyższych PZD.
2. Członkowie PZD użytkujący działki w ROD „Nadzieja” w Chocianowie mają prawo wybierać i być wybierani (czynne i bierne prawo wyborcze), zgłaszać kandydatury i wnioski, zabierać głos w dyskusji oraz głosować nad proponowanymi kandydaturami i uchwałami.
3. Czynne prawo wyborcze jest to prawo do głosowania nad zgłoszonymi kandydatami (Przewodniczącego zebrania, Komisji Mandatowej i Komisji Uchwał i Wniosków)) oraz nad wszystkimi wnioskami i uchwałami. Czynne prawo wyborcze mają wszyscy uczestnicy zebrania będący członkami PZD w ROD „Nadzieja” w Chocianowie.
4. Bierne prawo wyborcze jest to prawo do bycia wybieranym na funkcje Przewodniczącego zebrania, członka komisji (mandatowej, uchwał i wniosków), i mają go wszyscy uczestnicy zebrania będący członkami PZD w ROD „Nadzieja” w Chocianowie, z wyjątkiem przypadków określonych w § 42 ust. 5 statutu PZD i z ograniczeniami wynikającymi z § 34 statutu PZD.
5. Zebranie otwiera Prezes Zarządu ROD lub w jego zastępstwie I Wiceprezes.
6. Prezes Zarządu ROD proponuje w imieniu Zarządu ROD Przewodniczącego walnego zebrania. Przewodniczącego zebrania może zaproponować każdy uczestnik zebrania posiadający czynne prawo wyborcze.
7. Walne zebranie wybiera komisję mandatową i komisję uchwał i wniosków.
8. Wybór Przewodniczącego zebrania, zatwierdzenie porządku obrad, regulaminu zebrania, wybór komisji mandatowej, uchwał i wniosków odbywa się w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
9. Przewodniczący zebrania czuwa nad tym, aby przebiegało ono zgodnie z przyjętym porządkiem, a także nad zgodnością przebiegu zebrania z przepisami statutu PZD.
10. Poza kolejnością Przewodniczący udziela głosu zaproszonym gościom i przedstawicielom organów wyższych PZD oraz może udzielić głosu w sprawach formalnych.
11. Goście zaproszeni i przedstawiciele organów wyższych PZD mają nieograniczony czas wystąpień. Nieograniczony czas wystąpień w dyskusji mają także członkowie organów Związku odpowiadający na pytania i poruszone w dyskusji tematy.
12. Komisja mandatowa stwierdza prawomocność walnego zebrania w I terminie, gdy obecnych na zebraniu jest ponad 50% członków PZD użytkujących działki w ogrodzie. Jeżeli w zebraniu nie uczestniczy wymagana wyżej większość, komisja mandatowa stwierdza prawomocność zebrania w II terminie, co najmniej pół godziny po wyznaczeniu I terminu, o ile taka informacja była umieszczona w indywidualnych zaproszeniach na walne zebranie.
13. Komisja uchwał i wniosków rejestruje przedstawione przez Zarząd ROD projekty uchwał oraz projekty uchwał i wniosków proponowanych w trakcie trwania zebrania i przedstawia je pod głosowanie w postaci uchwał walnego zebrania. Głosowanie przeprowadza Przewodniczący zebrania.
14. Podjęcie uchwał odbywa się w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów.
15. O podjęciu uchwały decyduje większa liczba oddanych głosów za niż przeciw (zwykła większość).
16. Głosowania przeprowadza Przewodniczący zebrania. Jeżeli zajdzie potrzeba liczenia głosów, Przewodniczący może powołać do pomocy osoby z sali.
17. Walne zebranie przyjmuje oddzielne uchwały w sprawach:
- zatwierdzenia sprawozdania merytorycznego z działalności Zarządu ROD za 2022 r.
- zatwierdzenia sprawozdania finansowego za 2022 r..,
- zatwierdzenia sprawozdania z działalności komisji rewizyjnej w 2022 r.,
- planu pracy na 2023 r.,
- wysokości i terminu wnoszenia opłat ogrodowych w 2023 r.,
- preliminarza finansowego na 2023 r.
- innych dotyczących działalności ogrodu.
18. Wszystkie dokumenty z walnego zebrania podpisuje Przewodniczący, a pozostałe uchwały wraz z przewodniczącym Komisji Uchwal i Wniosków.
19. Po wyczerpaniu porządku zebrania Przewodniczący ogłasza zamknięcie zebrania i przy braku sprzeciwu zebranie ulega rozwiązaniu.
20. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem ani przepisami związkowymi rozstrzyga Przewodniczący zebrania po zasięgnięciu opinii Prezydium walnego zebrania.